Qi Gong workshop

Er du nysgerrig på Qi Gong denne ældgamle helsende træningspraksis?
Så har du muligheden lige her for at på stillet din nysgerrighed.

Lidt om Qi Gong
Qi Gong er en bevægelsespraksis udviklet igennem flere tusinde år af krigermunke blandt andet i Kina. En praksis bestående af krops- meditations- og åndedrætsøvelser.  med øvelserne er at få Qi’en til cirkulerer frit og harmonisk i såvel krop som hoved.
For en fri og harmonisk cirkulerende Qi gør Qi Gong udøveren sund, livskraftig og livsduelig.

Workshoppen vil indeholde
• En kortere introduktion til filosofien bag Qi Gong og til de tre søjler i Qi Gong
• Forskellige øvelser, så du på egen krop kan fornemme Qi Gong, og det potentiale træningspraksissen rummer.
• Desuden vil du få mulighed for at opleve, hvordan Qi Gong kan understøtte en intention/retning, som du formulerer, og som fx kan være en intention for sommeren 2026.

Workshoppens øvelser er
• Warrior Qi Gong øvelser
• Yin- og Yang-Warrior åndedrættet
• Øvelsen Four golden wheels af Qi Gong Mester Robert Peng.
• Øvelser fra ”Spinal balance” af dr. Yang Yubing, ph.d. i Wushu

Workshoppen indledes med en liggende kropsskanning, som gør det muligt at komme til stede i kroppen og nuet; og afsluttes med en afspænding, som skaber tid, ro og rum til at integrere.

Forudsætninger: Denne workshop er for alle, uøvede som mere øvede. Du skal blot besidde lysten til at bevæge og fornemme din krop og dit åndedræt, og være nysgerrig på dit sind.

Medbring: Papir og pen, gerne egen måtte, tæppe, og hvad du ellers måtte have brug for, så du kan ligge lunt og behageligt under kropsskanningen og afspændingen.
Påklædning: Tøj, som giver dig god bevægefrihed. Ingen sko.
Pause: Der vil være en kort pause. Så ta’ gerne væske og snack med, hvis du skulle få brug for at ”tanke” lidt op.

Velmødt

Undervisningssted

Mantziusgården i Birkerød
Johan Mantzius Vej 7a
3460 Birkerød
Spejlsalen

Praktisk information

Hold nr:
B61811
Første møde:
18.04.26 kl. 13:00
Mødegange:
1
Lektioner:
5

Pris

ALMEN
DKK 260,00
  • Lørdag 18.04.26 kl. 13:00 - 16:45

    Sted: Mantziusgården i Birkerød
    Johan Mantzius Vej 7a

    Lokale: Spejlsalen

My Project (1) (1)

Gro Helle Barlebo